نسخه چاپی

عبدالحسین فیلی

حاج عبدالحسین فیلی در سال 1285 هجری شمسی در استان لرستان بدنیا آمد و در سالهایی که کشتی در گود زورخانه انجام می شد یکی از کشتی گیران نامی ایران بود

 • ۱۳:۴۳ ۱۳۸۶/۶/۲۴
 • فیلی بنا به نقل قولی بهمراه استاد حمید محمودپور کشتی را از گود زورخانه به روی تشک کشتی کشاند و سالها به تعلیم و تربیت شاگردان زیادی در دو باشگاه معروف آن سالها ببر و پولاد به مدیریت مرحوم شریف رضی پور پرداخت.

  عبدالحسین که از مربیان بنام کشتی ایران بود در دهه 40 خود صاحب باشگاه ببر بود که پس از تعطیلی این باشگاه به باشگاه پولاد کوچ کردActive Image.

  فیلی در رقابتهای جهانی 1954 توکیو سرمربی تیم ایران بود که تیم ایران در این رقابتها توسط مرحوم مهندس توفیق جهانبخت در وزن چهارم صاحب 1 مدال طلا شد و مرحوم محمدعلی فردین در وزن پنجم صاحب مدال نقره شد و تیم ایران که در این رقابتها از کشتی گیران صاحب نامی همچون محمود ملاقاسمی ، محمدمهدی یعقوبی ، ناصر گیوه چی، عباس زندی ، غلامرضا تختی و احمد وفادار بهره می برد در مجموع با 22 امتیاز پس از شوروی سابق به مقام دوم رسید.

   

  کشتی گیران بسیاری در محضر استاد فیلی به یادگیری کشتی پرداختند و وی نقش انگار ناپذیری را در ترقی و تعالی آنها داشت.

  از جمله شاگردان وی می توان حسن سعدیان عضو تیم ملی در رقابتهای المپیک 1948 لندن ، عباس زندی ، غلامرضا تختی ، نبی سروری ، منصور مهدی زاده ، محمد ابراهیم سیف پور ، مرحوم محمدعلی خجسته پور ، علی اکبر حیدری اشاره کرد و وی حتی در اواخر دهه 60 میلادی نقش انکار ناپذیری در تربیت شاگردی بنام منصور برزگر داشت که وی سالهای سال است در ردای مربیگری به کشتی ایران خدمت می کند و در ضمن عضو کمیته مربیان فدراسیون جهانی کشتی فیلا است.

  فیلی که حق بزرگی بر گردن کشتی و کشتی گیران ایرانی داشت سوم اسفند ماه سال 82 در بیمارستان بوعلی تهران دارفانی را وداع گفت .

  گفتنی است پنجمین دوره رقابتهای لیگ دسته اول کشتی کشور در تابستان سال 86 که با قهرمانی تیم مقاومت مازندران پایان یافت به نام این استاد نام گذاری شده بود روحش شاد و راهش پر رهرو باد ./

   

  http://iwf.ir/lnks/1262/-.aspx