نسخه چاپی ارسال به دوستان
    
رقابت های جام جهانی کشتی آزاد- کرمانشاه/
بازتاب قهرمانی ایران و حضور تیم آمریکا در رسانه های بین المللی
اخبار بازدید:۱۴۷۰ ۱۳:۱۴ ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ ادامه
جام جهانی کشتی آزاد که با پیروزی ملی پوشان ایران مقابل آمریکا در فینال رقابت ها و ششمین قهرمانی متوالی ایران پایان یافت، بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشته است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان ایران روز جمعه در دیدار فینال چهل و پنجمین دوره جام جهانی کشتی آزاد با پیروزی برابر تیم قدرتمند آمریکا برای هشتمین مرتبه بر سکوی قهرمانی قرار گرفت.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: با وجود منازعه میان ایران و آمریکا بر سر تحریم ها و آزمایش های موشکی، ورزشکاران دو کشور روز جمعه در فینال جام جهانی کشتی آزاد با هم کشتی گرفتند و ایران در نهایت پیروز شد.
بعد از دو روز رقابت در شهر کرمانشاه، ایران قهرمان جام شد.
کشتی گیران ایرانی مقابل تیم آمریکا، در چهار وزن اول پیروز شدند، اما شکست کشتی گیران ایران در سه وزن بعدی هواداران ایرانی را شوکه کرد.
همین امر فشار را بر کمیل قاسمی برابر نیک گویازدوفسکی در فینال وزن 125 کیلوگرم افزایش داد. پیروزی قاسمی جام را نصیب ایران کرد.
در رقابت های سال گذشته تیم ایران با شکست روسیه در خاک آمریکا قهرمان جام شد.
مسابقات امسال تحت الشعاع تنش های سیاسی بین تهران و واشنگتن قرار گرفت که از زمان آغاز کار دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا تشدید شده است.
به دنبال فرمان اجرایی ترامپ در مورد ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور، ایران نیز با روادید 13کشتی گیر آمریکایی برای شرکت در این جام مخالفت کرد.
اما به دنبال تصمیم دادگاه فدرال آمریکا که فرمان ترامپ را متوقف کرد، ورزشکاران آمریکایی هم اجازه ورود به ایران را بدست آوردند.
جردن باروس دارنده دو عنوان قهرمانی جهان و مدال طلای المپیک در صفحه شخصی خود در شبکه های اجتماعی نوشت: از استقبال گرمی که در اینجا دریافت کردیم بسیار ممنون هستم و بیش از آن از اینکه این سفر میسر شد سپاسگزارم.
وی در زیر تصویری از خود در حالی که هواداران ایرانی او را در فرودگاه احاطه کرده اند، نوشت: ما از حضور در ایران و رقابت در این کشور بسیار خوشحالیم.
لغو فرمان اجرایی ترامپ امکان اعزام بیشتر اعضای تیم تیراندازی با کمان ایران برای شرکت در مسابقات آمریکا را میسر ساخت.
کشتی ورزش محبوبی در ایران است. بر اساس گزارش رسانه های ایران هواداران برای خرید بلیت فینال جام در خارج از ورزشگاه صف کشیده بودند.
ریچارد پری یک کشتی گیر دیگر آمریکایی نیز در صفحه شخصی خود در شبکه های اجتماعی با اشاره به استقبال گرمی که در ایران مشاهده کرده است، نوشت: هرچه را در رسانه ها می شنوید یا می خوانید، باور نکنید. کشتی فراتر از مرزها است.
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت: کمیل قاسمی دارنده مدال نقره المپیک حریف آمریکایی خود را با نتیجه 5 بر صفر شکست داد تا ایران در فینال جام جهانی با نتیجه 5 بر 3 قهرمان شود. بعد از این مسابقه آنها در حضور هواداران مودبانه دست دادند.
سپس قاسمی پرچم ایران را بالای سرش نگه داشت و بعد آن را در وسط کشتی گذاشت و سجده کرد.
تارنمای خبری شبکه سی ان ان آمریکا نیز در گزارشی از جام جهانی کشتی آزاد کرمانشاه نوشت: غیبت آمریکا در جام جهانی احتمالا فاجعه ای برای این ورزش پدید می آورد. آمریکا، ایران و روسیه قدرت های کشتی در جهان هستند.
رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی ایران در حاشیه جام جهانی کرمانشاه به سی ان ان گفت: جام جهانی بدون آمریکایی ها یک جام جهانی واقعی نبود.
کایل اسنایدر دارنده مدال طلای المپیک نیز در یک جلسه تمرین، ‌با اشاره به سه سال حضور خود در رقابت های جهانی گفت: هر ایرانی که با او ارتباط داشته ام بسیار محترم و مودب بوده است.
اسنایدر با اشاره به مسائل سیاسی که بین دو کشور در جریان است، گفت: در این ورزش این آشفتگی را نمی بینید. ما برای یکدیگر به عنوان رقابت کننده و به عنوان انسان احترام قائل هستیم.
کشتی یکی از ورزش های محبوب در ایران است و بسیاری از کشتی گیران تیم آمریکا در این کشور شهرت دارند.
باروس گفت: در آمریکا ما نامتناسب و ناجور و در ایران قهرمان هستیم.
وی قبل از فینال روز جمعه گفت: ما برای پیروزی به اینجا آمدیم. اما فکر می کنیم این جام فرصتی است تا ارتباط عالی خود را نشان دهیم.
پایگاه اینترنتی نشریه ' تایم ' درگزارشی نوشت: همزمان با حضورتیم ملی آمریکا در سالن برگزاری جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه تشویق ها آغاز شد. ایرانی ها در سالن مسابقات شروع به تشویق 'جردن باروفس ' شناخته شده ‌ترین کشتی گیر آمریکا کردند.
آنچه این مسابقه را قابل توجه می کند این است که یک هفته قبل از برگزاری مسابقات بسیار بعید بود که آمریکایی‌ها حتی اجازه پیدا کنند برای شرکت در این مسابقات وارد خاک ایران شوند.
به نوشته این نشریه، پس از فرمان جنجالی رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد ممانعت از ورود اتباع هفت کشور از جمله اتباع ایرانی به خاک آمریکا به نظر می رسید که ایران نیز اقدام متقابل انجام دهد و اجازه ندهد کشتی ‌گیران آمریکایی وارد خاک آمریکا شوند اما در نهایت ایران اجازه حضور این کشتی گیران آمریکایی را صادر کرد.
نشریه تایم درادامه گزارش خود عنوان کرد: البته این اولین بار نیست که به رغم تنش های دوجانبه، تیم های کشتی ایران و آمریکا رودروی هم قرار گرفتند.درسال1998کشتی گیران آمریکایی اولین ورزشکاران این کشور بودند که از زمان انقلاب در سال 1979 به تهران سفر کردند. از آن زمان به بعد ایران و آمریکا چندین مرتبه تیم های خود را برای برگزاری مسابقات به مصاف یکدیگر اعزام کردند.
تایم نوشت: تیم کشتی آمریکا بار دیگر در ایران حضور یافت تا در مسابقات جام جهانی شرکت کند. تیم کشتی آمریکا در بدو ورود به فرودگاه کرمانشاه با گل و هدیه مورد استقبال قرار گرفت. این در حالی است که مدیران و مربیان تیم آمریکا نیز اجازه یافتند از مجموعه طاق بستان بازدید کنند.
پایگاه اینترنتی شبکه 'سی ان ان' نیز در گزارشی عنوان کرد: کشتی گیران آمریکایی در بحبوحه ایجاد تنش های جدید میان تهران و دولت ترامپ به ایران سفر کردند و این در حالی است که روادید این کشتی گیران آمریکایی تا دقایق آخر صادر نشده بود.
باروفس به شبکه سی ان ان گفت: سخت است. شرایطی پیش آمده بود که دائم این سوال را مطرح می کردیم که آیا به ایران می رویم؟ آیا به ایران نمی رویم؟ سخت است.
'کلی اسنایدر'دارنده مدال طلا المپیک آمریکا در یکی از جلسات تمرینی اش در کرمانشاه نیز گفت: سه سال است که در مسابقات خارجی کشتی می گیرم و با هر ایرانی که برخورد کردم قابل احترام و بسیار مودب بودند. ما به عنوان رقیب و انسان به یکدیگر احترام می گذاریم.
در گزارش سی ان ان آمده است: کشتی گیران آمریکایی در ورزشگاه کرمانشاه با استقبال روبرو شدند. کشتی‌گیران آمریکایی این موضوع را درک می کنند که در بحبوحه تنش های دیپلماتیک میان کشورشان و ایران قرار دارند اما اجازه نمی دهند که سیاست دیدگاه آنها را در قبال ورزشکارانی که با آنها مصاف می دهند، لکه دار کند.
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در مورد برگزاری جام جهانی کشتی در کرمانشاه نوشت: ایران در فینال این رقابت ها آمریکا را شکست داد و مدال طلا را از آن خود کرد. ' کمیل قاسمی' توانست رقیب آمریکایی خود را شکست دهد و در نهایت ایران پنج بر سه پیروز بازی فینال شد. پس از این بازی،دو طرف مودبانه مقابل تماشاگران با یکدیگر دست دادند.
دو کشور در روابط ورزش کشتی رابط دوستانه ای دارند اما در هفته های اخیر به خاطر یکسری اتفاقات این روابط در بوته آزمایش قرار گرفته بود. ایران می خواست به دلیل فرمان جنجالی ترامپ برای کشتی گیران روادید صادر نکند اما در نهایت این روادید برای کشتی گیران آمریکایی صادر شد. کشتی گیران آمریکایی 9 بار در رقابت های جام تختی در ایران حضور داشتند و این در حالی است که مقامات کشتی آمریکا اعلام کردند که از دهه 90 تاکنون آمریکا 16 بار میزبان کشتی گیران ایرانی بوده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به برگزاری رقابتهای جام جهانی کشتی در ایران با حضور تیم کشتی آمریکا اشاره کرد و عنوان کرد: ایران روز جمعه با شکست دادن آمریکا قهرمان جام جهانی کشتی شد.
به دنبال پیروزی ایران صدها شهروند کرمانشاه به خیابان ها ریختند و شادی کردند. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز قهرمانی ایران را در این رقابتها تبریک گفت. به رغم تنش ها میان دو کشور، تیم های کشتی ایران و آمریکا اغلب برای حضور درمسابقات با یکدیگر روبرو می شوند.
پایگاه اینترنی روزنامه واشنگتن پست نیز درگزارشی ضمن اشاره به برگزاری جام جهانی کشتی در کرمانشاه نوشت: در نهایت پس از اتفاقات اخیر کشتی گیران آمریکایی برای حضور در رقابت های جهانی وارد ایران شدند. این مسابقات در بحبوحه تنش های دیپلماتیک برگزار شد و آمریکا در فینال از ایران شکست خورد و در مکان دوم قرار گرفت.
نناد لالویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی نیز گفت: پیش از این نیز اثبات شده بود که کشتی می تواند مردم و کشورها را به هم نزدیک کند.
این درحالی است که فدراسیون کشتی آمریکا در توییتی از طرفداران ایرانی به خاطر تشویق کشتی گیران آمریکایی قدردانی کرد.