• نتایج سی و هشتمین دوره رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی – بندر ماهشهر

      تیم ایران به عنوان قهرمانی رسید
      کسب 3 مدال طلا، یک نقره و 8 برنز توسط ملی پوشان
      نفرات و تیم های برتر مشخص شدند
      نتایج کامل مسابقات

      • ۱۷:۲ ۱۳۹۶/۱۱/۶
      تیم ایران به عنوان قهرمانی  سی و هشتمین دوره رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی دست یافت.

      به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، سی و هشتمین دوره رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام جهان پهلوان تختی که جزء سیستم رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی محسوب می شود، روزهای 5 و 6 بهمن ماه در بندر ماهشهر استان خوزستان برگزار شد و در پایان تیم ایران با کسب 3 مدال طلا، یک مدال نقره و 8 مدال برنز و کسب 192 امتیاز بعنوان قهرمانی رسید و تیم های ترکیه و قزاقستان پس از تیم ایران به ترتیب با 171 و 145 امتیاز دوم و سوم شدند.

      در این رقابت ها تیم ایران توسط محمدعلی گرایی در وزن 77 کیلوگرم، سامان عزیزی در وزن 87 کیلوگرم و بهنام مهدی زاده در وزن 130 کیلوگرم صاحب مدال طلا، مهرداد مردانی در وزن 60 کیلوگرم صاحب مدال نقره و مسلم نادری خادم، رضا خدری در وزن 55 کیلوگرم، محمد نوربخش در وزن 63 کیلوگرم، محمد الیاسی در وزن 67 کیلوگرم، فرشاد بلفکه در وزن 72 کیلوگرم، برومند اصلان در وزن 77 کیلوگرم، علی اکبر حیدری در وزن 97 کیلوگرم و شهاب قوره جیلی در وزن 130 کیلوگرم صاحب مدال برنز شد.

      رده بندی انفرادی و تیمی این مسابقات به شرح زیر است:

      رده بندی انفرادی:

      55 کیلوگرم: 1- اکرم اوزترک (ترکیه) 2- باچانا پوت کارادزه (گرجستان) 3- مسلم نادری خادم و رضا خدری (ایران) 5- ابراهیم نوراله یف و زیاد زینالوف (آذربایجان) 7- آمانگالی بکبولاتوف (قزاقستان) 8- فلوریان تیتا (رومانی) 9- حمیدرضا خامسی (ایران) 10- کاکا ایرمادزه (گرجستان)
      60 کیلوگرم: 1- ژولامان شارشنبکوف (قرقیزستان) 2- مهرداد مردانی (ایران) 3- داستان زارلیخانوف (قزاقستان) و میرامبک آیناگولوف (قزاقستان) 5- رستم تلشوف (قرقیزستان) و ساکیت گولیف (آذربایجان) 7- شیرزاد بهشتی طلا (ایران) 8- آگوستین اسپاسوف (بلغارستان) 9- آیدوس سلطانگالی (قزاقستان) 10- میثم دلخانی (ایران)
      63 کیلوگرم: 1- کالی سلیمانوف (قرقیزستان) 2- کودایبرگن تورسینوف (قزاقستان) 3- عمربک آماتف (قرقیزستان) و محمد نوربخش (ایران) 5- کویکا تچیتاوا (گرجستان) و دمیترو کوسینوک (اوکراین) 7- طالح ممدوف (آذربایجان) 8- رضا عباسی (ایران) 9- عبدالرحمن آلتان (ترکیه) 10- مصطفی کایدخورده (ایران)
      67 کیلوگرم: 1- آلمات کبیسپایف (قزاقستان) 2- فوزی ماموتوف (اوکراین) 3- محمد الیاسی (ایران) و آتاکان یوکسل (ترکیه) 5- اسماعیل بوررو مولینا (کوبا) و مورات فیرات (ترکیه) 7- میرژان شرماخانبت (قزاقستان) 8- ویتالی فوگلایف (اوکراین) 9- دانیر کالنکف (قزاقستان)10- حسین اسدی (ایران) ... 13- محمدرضا گرایی (ایران)
      72 کیلوگرم: 1- دیمیو ژاداریف (قزاقستان) 2- مورات داگ (ترکیه) 3- ابراگیم ماگومادوف (قزاقستان) و فرشاد بلفکه (ایران) 5- افشین بیابانگرد (ایران) و گوگا گوگیبراشویلی (گرجستان) 7- آبیلایخان آمزیف (قزاقستان) 8- چنگیز اسلان (ترکیه) 9- سانان سلیمان اف (آذربایجان) و آرتور پولیتایف (اوکراین)
      77 کیلوگرم: 1- محمدعلی گرایی (ایران) 2- سرکان آککویون (ترکیه) 3- برومند اصلان (ایران) و فاتح چنگیز (ترکیه) 5- بکوری گوگولی (گرجستان) و پژمان پشتام (ایران) 7- کایراتبک توگولبایف (قرقیزستان) و لوئیس انریکه گوتیرز گومز (کوبا) 9 اسین آسانوف (قرقیزستان) و نصیر حسن اف (آذربایجان)
      82 کیلوگرم: 1- امره کوش (ترکیه) 2- دانیل الکساندروف (بلغارستان) 3- آیونگو ریکادزه (گرجستان) و برهان آکبوداک (ترکیه) 5- یاروسلاو فیلچاکوف (اوکراین) و کیوان رضایی (ایران) 7- یوسف قادریان) 8- آنتونیو دوران روبلس (کوبا) 9- آتابک عزیزبکوف (قرقیزستان) 10- نیکو ساموئل اوجوگ (رومانی) 11- مهدی ابراهیمی (ایران)
      87 کیلوگرم: 1- سامان عزیزی (ایران) 2- حسین موتسولگوف (قزاقستان) 3- عظمت کاستوبایف (قزاقستان) و تارک عبدالسلام (بلغارستان) 5- گئورگی کاتسانشویلی (گرجستان) و سامات شیرداکوف (قرقیزستان) 7- متهان باشار (ترکیه) 8- بهروز هدایت (ایران) 9- آرمان علیزاده (ایران) 10- یوری شکریوبا (اوکراین)
      97 کیلوگرم: 1- اورخان نورایف (آذربایجان) 2- جنگ ایلدیم (ترکیه) 3- علی اکبر حیدری (ایران) و ترومان ایوب اف (آذربایجان) 5- دورین کنستانتین پیروان (رومانی) و محمد یگانه (ایران) 7- اونگین ساویتا (اوکراین) 8- عبدالکدیر جبی (ترکیه) 9- یرولان ایسکاکوف (قزاقستان) 10- والرین مورانیدزه (گرجستان) 11- امیرحسین حسینی (ایران)
      130 کیلوگرم: 1- بهنام مهدی زاده (ایران) 2- عثمان ایلدریم (ترکیه) 3- شهاب قوره جیلی (ایران) 4- آلین الکسیوس (رومانی) 5- ابوالفضل نجفی (ایران) 6- آنتون ساونکو (قزاقستان)

      رده بندی تیمی: 1- ایران 192 امتیاز 2- ترکیه 171 امتیاز 3- قزاقستان 145 امتیاز 4- گرجستان 110 امتیاز 5- قرقیزستان 98 امتیاز 6- آذربایجان 88 امتیاز 7- اوکراین 79 امتیاز 8- بلغارستان 62 امتیاز 9- رومانی 42 امتیاز 10- کوبا 29 امتیاز 11- ایتالیا 24 امتیاز (لازم به ذکر است این رقابت ها بر اساس قانون جدید امتیاز بندی شده است)

      نتایج کامل مسابقات نمایندگان کشورمان به شرح زیر است:

      در وزن 55 کیلوگرم رضا خدری در دور اول با نتیجه 11 بر صفر باخا ایرمادزه از گرجستان مبارزه را شکست داد اما در دور بعد و در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه 9 بر 7 مغلوب اکرم اوزترک از ترکیه شد اما با توجه به حضور این کشتی گیر دردیدار فینال خدری به گروه بازنده ها رفت وی در این گروه مقابل فلوریان تیتا از رومانی با نتیجه 10 بر صفر پیروز شد و به دیدار رده بندی راه یافت، خدری در این دیدار مقابل زیاد زینالوف از آذربایجان با نتیجه 9 بر صفر و ضربه فنی به برتری رسید و صاحب مدال برنز شد.. حمیدرضا خامسی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتیجه 2 بر صفر مغلوب ابراهیم نوراله یف از آذربایجان شد اما با توجه به شکست این کشتی گیر در مرحله نیمه نهایی خامسی از دور رقابت ها کنار رفت.  مسلم نادری خادم نیز پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل باچانا پوت کارادزه از گرجستان با نتیجه 4 بر 3 شکست خورد و راهی دیدار رده بندی شد وی در این دیدار ابراهیم نوراله یف از آذربایجان را با نتیجه 5 بر 4 و ضربه فنی شکست داد و به مدال برنز رسید.

      در وزن 60 کیلوگرم میثم دلخانی پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل ژولچوبیکوف از قرقیزستان با نتیجه 8 بر 2 شکست خورد اما با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال دلخانی به جدول شانس مجدد رفت وی در این گروه مقابل رستم تلشف از قرقیزستان با نتیجه 5 بر 3 شکست خورد و حذف شد. مهرداد مردانی پس از استراحت در دور نخست در دور بعد با نتیجه 4 بر صفر مراد بازاروف از آذربایجان را مغلوب کرد، وی در دور بعد ساکیت گولیف از آذربایجان را با نتیجه 6 بر صفر شکست داد و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه 4 بر صفر از سد میرامبک آیناگولوف از قزاقستان گذشت و راهی دیدار فینال شد، مردانی در دیدار فینال مقابل اوزور ژوژوپبکوف از قرقیزستان با نتیجه 6 بر صفر شکست خورد و به مدال نقره رسید. شیرزاد بهشتی طلا نیز پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل آیدیوس سلطانگالی از قزاقستان با توجه به آسیب دیدگی حریفش به پیروزی رسید اما در مرحله یک چهارم نهایی مقابل میرامبک آیناگولوف از قزاقستان با نتیجه 3 بر یک شکست خورد و با توجه به شکست این حریف مقابل مردانی، بهشتی طلا از دور رقابت ها کنار رفت.

      در وزن 63 کیلوگرم محمد نوربخش مقابل عبدالرحمن آتالان از ترکیه با نتیجه 8 بر 2 به پیروزی رسید وی در دور بعد نیز با نتیجه 2 بر یک طالح ممدوف از آذربایجان را شکست داد اما در مرحله نیمه نهایی مقابل کالی سلیمان اف از قرقیزستان شکست خورد و راهی دیدار رده بندی شد، نوربخش در این دیدار مقابل دیمیترو کوسنوک از اوکراین با نتیجه 5 بر یک به پیروزی رسید و به مدال برنز دست یافت. مصطفی کایدخورده مقابل طالح ممدوف از آذربایجان با نتیجه 6 بر یک شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر، وی از دور رقابت ها کنار رفت. رضا عباسی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل خویچا تچیتاوا از گرجستان با نتیجه 4 بر 2 شکست خورد و با توجه به شکست حریفش در دور بعد، وی نیز از دور رقابت ها کنار رفت.

      در وزن 67 کیلوگرم حسین اسدی مقابل  میرجان شیرماخانبت از قزاقستان با نتیجه 9 بر 8 شکست خورد و با توجه به مغلوب شدن این حریف در دورهای بعد وی از دور رقابت ها کنار رفت. محمد الیاسی پس از استراحت در دور اول در دور بعد با نتیجه 6 بر 5 جانی ختسوریانی از گرجستان را شکست داد وی در دور بعد و در مرحله یک چهارم نهایی مقابل ویتالی فوگلایف از اوکراین با نتیجه 3 بر یک به پیروزی رسید اما در مرحله نیمه نهایی مقابل فوزی ماموتوف از اوکراین با نتیجه 12 بر 2 مغلوب و راهی دیدار رده بندی شد، الیاسی در دیدار رده بندی در یک کشتی زیبا و حساس با نتیجه 7 بر 5 اسماعیل بوررو مولینا قهرمان جهان و المپیک از کوبا را شکست داد و به مدال برنز رسید. محمدرضا گرایی نیز پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل میرجان شیرماخانبت از قزاقستان با نتیجه 8 بر 4 (ضربه فنی) مغلوب شد و از دور رقابت ها کنار رفت.

      در وزن 72 کیلوگرم افشین بیابانگرد در دور اول مقابل مصاف مورات داگ از ترکیه با نتیجه 7 بر 2 مغلوب شد اما با توجه به حضور حریفش در دیدار فینال وی به گروه بازنده ها رفت وی در این گروه با نتیجه 4 بر 2 آبیلایخان آمزیف از قزاقستان را مغلوب کرد و راهی دیدار رده بندی شد، بیابانگرد در دیدار رده بندی مقابل ابراگیم ماگومدوف از قزاقستان با نتیجه 8 بر صفر شکست خورد و پنجم شد. محمد حسن حسینی در دور نخست  با نتیجه 2 بر یک مقابل چنگیز اصلان از ترکیه شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر در دور بعد، حسینی از دور رقبات ها کنار رفت.  فرشاد بلفکه نیز در مصاف با آرتور پولیتایف از اوکراین با نتیجه 12 بر 6 به پیروزی رسید اما در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه 6 بر یک (ضربه فنی) مغلوب دیمیو ژاداریف از قزاقستان شد، بلفکه با توجه به حضور حریفش در دیدار فینال راهی گروه بازنده ها شد، وی در این گروه سانان سلیمان اف از آذربایجان را با نتیجه 1 بر 1 شکست داد و راهی دیدار رده بندی شد، بلفکه در این دیدار مقابل گوگا گوگیبراشویلی از گرجستان با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید و به مدال برنز دست یافت.

      در وزن 77 کیلوگرم محمد علی گرایی در دور نخست با نتیجه 8 بر صفر تمرلان شادوکایف از قزاقستان را مغلوب کرد وی در دور بعد و مرحله یک چهارم نهایی نیز با نتیجه 3 بر یک از سد باکوری گوگولی از گرجستان گذشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد، گرایی در این مرحله نیز با نتیجه 4 بر 3 از سد برومند اصلان گذشت و راهی دیدار فینال شد، وی در دیدار فینال نیز با نتیجه 7 بر 2 سرکان آککویون از ترکیه را از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد. پژمان پشتام در دور نخست با نتیجه 4 بر صفر نصیر حسن اف از آذربایجان را شکست داد وی در مرحله یک چهارم نهایی نیز با نتیجه 4 بر صفر کایراتبک توگولبایف از قرقیزستان را مغلوب کرد اما در مرحله نیمه نهایی مقابل سرکان آککویون از ترکیه با نتیجه 5 بر 5 شکست خورد و به دیدار رده بندی رفت، پشتام در دیدار رده بندی مقابل فاتح چنگیز از ترکیه با نتیجه 9 بر صفر مغلوب و پنجم شد.  برومند اصلان پس از استراحت در دور اول در دوربعد لوکا داریوزی از ایتالیا را با نتیجه 6 بر صفر شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد اما در این مرحله مغلوب گرایی شد و به دیدار رده بندی رفت، وی در این دیدار مقابل بکوری گوگولی از گرجستان با نتیجه 2 بر 1 به پیروزی رسید و صاحب مدال برنز شد.

      در وزن 82 کیلوگرم کیوان رضایی در دور اول با نتیجه 9 بر صفر مهدی ابراهیمی را مغلوب  کرد.  یوسف قادریان نیز در دور اول با نتیجه 6 بر 3 عزیزبیکوف از قرقیزستان را شکست داد. قادریان و رضایی در دور بعد به مصاف هم رفتند که رضایی با نتیجه 6 بر 3 قادریان را شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد، رضایی اما در این مرحله با نتیجه 2 بر یک مقابل امره کوش از ترکیه شکست خورد  و راهی دیدار رده بندی شد، بدین ترتیب با شکست رضایی، مهدی ابراهیمی و یوسف قادریان از دور رقابت ها کنار رفتند. رضایی در دیدار رده بندی مقابل برهان آکبوداک از ترکیه با نتیجه 8 بر صفر شکست خورد و پنجم شد.
      در وزن 87 کیلوگرم آرمان علیزاده در دور نخست مقابل متهان باشار از ترکیه با نتیجه 3 بر 2 شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر در دور بعد، از دور رقابت ها کنار رفت، سامان عزیزی پس از استراحت در دور اول در دور دوم و در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه 5 بر 4 عظمت کوستابایف از قزاقستان را شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد وی در این مرحله نیز گئورگی کاتساناشویلی از گرجستان را با نتیجه 4 بر 3 مغلوب کرد و راهی دیدار فینال شد، عزیزی در دیدار فینال و در یک کشتی حساس با نتیجه 1 بر 1 حسین موتسوگولوف از قزاقستان را شکست داد و به مدال طلا رسید.  بهروز هدایت پس از استراحت در دور نخست در دور دوم و در مرحله یک چهارم نهایی مقابل سامات شیرداکوف از قرقیزستان با نتیجه 5 بر 4 شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر قرقیزستانی، هدایت از دور رقابت ها کنار رفت.
      در وزن 97 کیلوگرم علی اکبرحیدری در دور اول با نتیجه 8 بر صفر اوزور دژوژوپبیکوف از قرقیزستان را مغلوب کرد و در دور بعد و در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه یک بر یک مقابل جنگ ایلدیم از ترکیه شکست خورد. امیر حسین حسینی در دور نخست با نتیجه 2 بر صفر مغلوب جنگ ایلدیم از ترکیه شد با توجه به حضور ایلدیم در دیدار فینال دو نماینده کشورمان ابتدا در مرحله شانس مجدد به مصاف هم رفتند که حیدری با نتیجه 1 بر 1 پیروز شد و به دیدار رده بندی رفت، وی در این دیدار مقابل دورین کنستانتین پیروان از رومانی با نتیجه 1 بر 1 پیروز شد و به مدال برنز رسید.  محمد یگانه نیز در دور اول با نتیجه 8 بر صفر اولجاس سیرلیبایف از قزاقستان را شکست داد وی در دور بعد و در مرحله یک چهارم نهایی نیز با نتیجه 12 بر صفر یوگنی ساوتا از اوکراین را مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد، اما در این مرحله مقابل اورخان نورایف از آذربایجان شکست خورد و به دیدار رده بندی رفت، یگانه در دیدار رده بندی مقابل تورمان ایوب اف از آذربایجان با نتیجه 5 بر 4 شکست خورد و پنجم شد.
      در وزن 130 کیلوگرم که 6 کشتی گیر حضور دارند مسابقات به صورت دوره ای برگزار شد در دور اول شهاب قوره جیلی با نتیجه 3 بر صفر آنتون ساونکو از قزاقستان را شکست داد و ابوالضل نجفی با نتیجه 2 بر صفر مغلوب آلین الکسیوس از رومانی شد. در دور دوم  بهنام مهدی زاده با نتیجه 8 بر صفر ابوالفضل نجفی را شکست داد وی در دور سوم با نتیجه 2 بر صفر از سد آلین الکسیوس از رومانی گذشت. شهاب قوره جیلی در دور سوم با نتیجه 3 بر یک مغلوب عثمان ایلدریم از ترکیه  شد. در دور چهارم بهنام مهدی زاده با نتیجه یک بر یک از سد شهاب قوره جیلی گذشت و عثمان ایلدریم نیز با نتیجه 4 بر یک آلین الکسیوس از رومانی را مغلوب کرد تا دیدار فینال این وزن بین بهنام مهدی زاده و عثمان ایلدریم از ترکیه برگزار شود و دیدار رده بندی نیز بین قوره جیلی و الکسیوس برگزار گردد. در دیدار فینال این مسابقات مهدی زاده با نتیجه 1 بر 1 ایلدریم از ترکیه را شکست داد و صاحب مدال طلا شد. در دیدار رده بندی نیز شهاب قوره جیلی با نتیجه یک بر صفر مقابل الکسیوس از رومانی پیروز و صاحب مدال برنز شد.



      نتایج کامل این رقابت ها در لینک زیر به صورت فایل PDF قابل دریافت است: